Stichting Huurdersraad

Hardinxveld-Giessendam

Je leest het wel eens dat oudere huurders de schuld krijgen
van het stagneren van doorstroming, is dat echt zo.

Bevorderen van Doorstroming

Het gebrek aan doorstroming op de huidige Nederlandse woningmarkt is een nijpend probleem dat voornamelijk wordt verergerd door de terughoudendheid van oudere huurders om hun gezinswoningen te verlaten voor meer geschikte alternatieven.  Een belangrijke oorzaak van deze stagnatie zijn beleidsproblemen niet alleen van woningcorporaties, die alle sociale huurwoningen als betaalbaar bestempelen. Dit maakt het voor oudere huurders lastig om te verhuizen naar kleinere woningen, wat een negatieve impact heeft op de doorstroming. Sinds 2012 pleit Huurdersraad Hardinxveld-Giessendam al voor het meenemen van de oude huur naar een andere sociale huurwoning als oplossing voor dit probleem, met als doel een vlottere doorstroming te bewerkstelligen.

Het idee om tijdelijke woningen te bouwen als snelle oplossing voor het tekort aan sociale huurwoningen is een praktische en haalbare tussenstap. Het voorstel om deze tijdelijke woningen gedurende een periode van 10 jaar beschikbaar te stellen, biedt een adempauze voor een meer doordachte langetermijnoplossing. En kunnen dan elders weer worden opgebouwd. Bovendien suggereert het plan om te onderzoeken of oudere bewoners van gezinswoningen interesse hebben in deze tijdelijke optie tegen dezelfde huurprijs als hun huidige woning, lijkt een strategie om efficiënter om te gaan met de beschikbare huisvesting.


Het is van cruciaal belang om te benadrukken dat de aarzeling van oudere huurders om te verhuizen niet ligt aan persoonlijke keuzes, maar eerder aan structurele problemen in het huidige beleid. De ouderen zien ook dat het vrijwillig verhuizen naar een kleinere woning een veel hogere huurprijs heeft.
Het labelen van sociale huurwoningen als betaalbaar door woningcorporaties houdt ouderen gevangen in hun huidige woningen, ondanks hun wens om naar meer passende verblijven te verhuizen.


Het is belangrijk om te erkennen dat de woningcrisis niet uitsluitend toe te schrijven is aan het gedrag van oudere huurders, maar eerder aan bredere beleidsproblemen. Er zijn gemeenten die erkennen dat het tekort aan geschikte en betaalbare sociale huurwoningen voor ouderen een grote barrière vormt voor een vlotte doorstroming op de woningmarkt.


Daarom is het effectief aan te pakken cruciaal dat beleidsmakers de noodzaak inzien van het faciliteren van een vlotte doorstroming, niet alleen het aanbieden van een meer passende en betaalbare woningen voor ouderen maar ook het implementeren van maatregelen zoals het meenemen van de oude huur naar nieuwe woningen. Deze stappen zijn essentieel om een gezonde doorstroming te bevorderen en de woningmarkt in balans te brengen.


Terug naar startpagina

.

Top
MENU